Тонування паркету: завдання, технології та етапи виконання фарбування

Тонування паркету - це один з найбільш трудомістких, складних і непередбачуваних типів робіт з догляду та відновлення паркетної підлоги. Він передбачає нанесення спеціальних складів та лаків, які змінюють колір деревини. Мета тонування паркету буває різною: імітувати дорожчі сорти дерева, приховати пошкодження паркетної дошки, відновити новий зовнішній вигляд, продовжити термін експлуатації покриття для підлоги. Пропонуємо детальніше розібратися, як відбувається тонування та що для нього потрібно.

Відбілювання паркету Відбілювання дошки Відбілювання дошки

Що таке тонування паркету?

Тонування – це зміна кольору покриття для підлоги за рахунок використання спеціальних фарбуючих пігментів. Не варто плутати його з фарбуванням: фарба просто наноситься зверху окремим шаром, тоді як пігменти, що тонують, проникають в середину волокон деревини і змінюють їх відтінок зсередини. Тому результат після тонування – це природний зовнішній вигляд дерев'яної підлоги, просто іншого кольору. Цю процедуру можна порівняти з фарбуванням волосся, принцип дії той самий.

Тонуючий склад, який називають кольором або пігментом, підбирається з урахуванням породи дерева, початкового кольору покриття та бажаного. Він завжди наноситься в кілька шарів: кожен наступний робить відтінок більш інтенсивним та насиченим. Загалом тонування – одне з найскладніших завдань у догляді за паркетом, тому нею займаються лише професіонали вищого класу.

Відбілювання паркету Відбілювання дошки Відбілювання дошки
Відбілювання паркету Відбілювання дошки Відбілювання дошки

Навіщо проводиться тонування паркету?

Тонування для паркету має різні цілі:

Окремо варто згадати такий тип, як тонування паркету в білий колір. Це дуже модний спосіб фарбування підлоги у світлі і навіть молочно-білі відтінки, але із збереженням природної текстури дерева. Про вибілювання паркету поговоримо трохи детальніше пізніше.

Резюмуємо. Основна функція тонування підлоги – декоративна, проте іноді її застосовують із практичною метою для маскування плям та пошкоджень.

Вибілювання паркету Приклад відбілювання паркету

Тонування паркету: етапи роботи

Технологія тонування паркету може відрізнятися в залежності від вибраного засобу, що тонує, але етапи роботи залишаються одними і тими ж. Покроковий алгоритм виконання тонування дерев'яної підлоги передбачає такі дії:

  1. Підготовка приміщення для виконання роботи.

    Спочатку потрібно звільнити приміщення, винести з нього всі меблі, демонтувати плінтуси та фурнітури. Також рекомендується завісити вікна та двері плівкою або тканиною. Якщо потрібний ремонт паркету, він виконується до початку шліфування та тонування.

  2. Шліфування поверхні.

    Воно передбачає зняття верхнього шару деревини за допомогою спеціального обладнання – шліфувальної машини. Спочатку виконується грубе шліфування крупнозернистими абразивами, потім основне- дрібнозернистими. Після шліфування поверхня повинна бути ідеально рівною і гладкою, щоб склад, що тонує, наносився і вбирався рівномірно. Після шліфування потрібно прибрати пил, для цього використовується потужний пилосос – на поверхні не повинно залишитись жодної ворсинки.

  3. Підготовка тонуючого складу.

    Який би тонуючий склад ви не використовували - готовий або який змішуєте самі - необхідно провести попередню діагностику. Для цього пігмент наноситься на зразок – фрагмент паркету з такого самого матеріалу. Якщо знайти зразки неможливо, тестування проводиться на фрагменті підлоги в малопомітному місці. Майстер дивиться, як деревина реагує на пігмент, чи підходить відтінок, скільки шарів тонуючого складу необхідно нанести, щоб досягти бажаного ефекту.

  4. Нанесення тонуючого складу.

    Тонуючий склад наноситься шар за шаром, причому до нанесення наступного шару можна приступати тільки після повного висихання попереднього. Кількість шарів індивідуальна у кожному випадку – все залежить від інтенсивності бажаного відтінку.

  5. Закріплення пігменту безбарвним захисним лаком.

    Після тонування на паркет обов'язково наноситься безбарвний захисний лак, який надає паркету глянцю і забезпечує надійний захист. Безбарвні лаки рекомендується наносити щонайменше в два шари.

Відбілювання паркету Відбілювання дошки Відбілювання дошки
Відбілювання паркету Відбілювання дошки

Переваги та недоліки матеріалів для тонування паркету

Для тонування паркету використовують:

  • спеціальні лаки – це можуть бути готові склади чи суміші безбарвного лаку з пігментом, які готує сам майстер;
  • тонуючі масла;
  • морилки.

Морилку зараз використовують рідко, тому детально зупинятись на її особливостях не будемо. А ось лаки та масла вимагають детального вивчення.

Лаки бувають кольоровими або безбарвними, до яких додається пігмент. Перші склади відтінків вже готові, і з одного боку з ними працювати простіше. Але з іншого - підібрати готовий склад, який дозволить отримати бажаний відтінок покриття, не так просто, тому професійні майстри вважають за краще брати безбарвний лак і самостійно змішувати склад, додаючи до нього пігмент. Експериментуючи з пропорціями, вони вибирають потрібний відтінок. Перед нанесенням на підлогу його обов'язково тестують на зразках - паркетних дошках з такого самого сорту дерева. Перевірка на зразку дозволяє зрозуміти, як дерево реагуватиме на пігмент і скільки потрібно шарів, щоб отримати відтінок потрібної інтенсивності. Після проведення тестів лак з відтінковим пігментом наноситься рівномірно на підлогу, шар за шаром – причому кожен наступний шар наноситься лише після повного висихання попереднього.

Масла зазвичай використовуються двокомпонентні, які складаються з восків та поліуретану. Вони змішуються безпосередньо перед нанесенням, і майстру необхідно експериментувати з пропорціями, щоб досягти потрібного відтінку. Поліуретан додатково покращує експлуатаційні властивості паркетної підлоги, захищає волокна від механічних пошкоджень та стирання. Кольорові масла наносяться точно за такою ж технологією, що й лаки з пігментом.

Відбілювання паркету Відбілювання дошки Відбілювання дошки

Складнощі в тонуванні паркетної підлоги

Досвідчені майстри можуть з першого погляду визначити, які проблеми можуть виникнути у процесі тонування паркетної підлоги. Серед основних складнощів варто виділити:

  • поява кілець та смуг на поверхні після нанесення тонуючого складу. Цей дефект може з'являтися внаслідок неякісно виконаного шліфування паркетного покриття. Поздовжні лінії більш темного відтінку виникають через помилки при роботі зі стрічковою шліфувальною машинкою, кільцеві – плоскошліфувальною, а кола вздовж стін – кутошліфувальною;
  • поява плям. Причина дефекту – у нерівномірному поглинанні пігменту волокнами деревини. Зазвичай цим недоліком грішить бук, тому до тонування букового паркету слід підходить із граничною обережністю;
  • нахльости та стики на паркетній підлозі. Вони з'являються через нерівномірний розподіл відтінкового пігменту через непрофесійність майстра. Такі дефекти можуть виникати лише у новачків.

Досвідчені майстри наперед розуміють, які проблеми можуть виникати при тонуванні певного типу паркету, тому роблять дії, які дозволяють уникнути дефектів і складнощів. Це ще одна причина, чому завжди варто звертатися за допомогою до професіоналів.

Відбілювання паркету Відбілювання дошки Відбілювання дошки

Тонування паркету в білий колір

Вибілювання паркету – це головний тренд останніх кількох років. У моду його ввів скандинавський, чи нордичний стиль у дизайні інтер'єру. Світлі підлоги чудово виглядають, візуально роблять приміщення більш просторими. А ще білий колір позитивно впливає на психоемоційний стан людей.

Для тонування паркету в білий колір спочатку рекомендується нанести тонувальний склад з ефектом випалювання, він дасть підлоговому покриттю золотистий теплий відтінок. При наступних забарвленнях в тонувальний склад додають білий пігмент, який поступово освітлює дерево. Якщо ви хочете досягти холодного відтінку, то відразу починайте з білого пігменту, не вдаючись до випалювання.

Відбілювання паркету Відбілювання дошки Відбілювання дошки

Зробіть запит і ми обов'язково зв'яжемося з вами найближчим часом

Особливості тонування різних порід дерева

Пропонуємо розглянути специфіку тонування паркету з різних порід дерева. Для наочності подаємо їх у формі таблиці:

Вид паркету Особливості тонування
Бук Бук дуже погано тонується, тому працювати з ним готові не всі професіонали. Ще одна складність – букові паркети в українських квартирах зазвичай старі, їм більше 20 років, оскільки сьогодні їх практично не випускають. При підборі кольору необхідно проводити тестування саме на цьому паркеті, а не на привезених зразках з такого ж матеріалу, оскільки різниця у відтінках може бути дуже значною.
Сосна, модрина Ця деревина дуже м'яка та пориста, тому необхідно з особливою акуратністю підходити до шліфування. Необхідно використовувати абразивний матеріал р150-180. Деревина ялинових дерев краще вбирає пігмент, тому витрата тонувального складу буде більшою, ніж при тонуванні дубового паркету. Плюс склад швидше висихає, і в даному випадку це мінус - майстру доведеться працювати швидше, щоб досягти рівномірного нанесення і уникнути появи плям
Дуб Ця деревина дуже м'яка та пориста, тому необхідно з особливою акуратністю підходити до шліфування. Необхідно використовувати абразивний матеріал р150-180. Деревина ялинових дерев краще вбирає пігмент, тому витрата тонувального складу буде більшою, ніж при тонуванні дубового паркету. Плюс склад швидше висихає, і в даному випадку це мінус - майстру доведеться працювати швидше, щоб досягти рівномірного нанесення і уникнути появи плям

Тонування дорогих чорних та червоних порід дерева зазвичай не проводять, навпаки, їх природний відтінок намагаються зберегти та підкреслити за допомогою глянсового блиску безбарвного захисного лаку.

Тонування паркету з бука

Відбілювання паркету Відбілювання дошки Відбілювання дошки

Тонування паркету модрина, сосна

Відбілювання паркету Відбілювання дошки Відбілювання дошки

Profi-Parket: тонування паркету (Київ) на найкращих умовах

«Профі-Паркет» - це команда висококласних фахівців, які перетворять ваш паркет на шедевр. Ми можемо провести тонування в темні та світлі відтінки, зберігши головну перевагу паркету – натуральність та природність.

У роботі наші майстри використовують виключно якісні склади, що тонують, від провідних світових виробників. Це дуже важливо задля досягнення потрібного ефекту. Ми можемо використовувати як готові склади, так і змішувати пігменти, щоб ваша підлога отримала саме той відтінок, який ви уявляєте. Також наші майстри виконають усі підготовчі роботи, а за потреби і ремонт паркету.

«Профі-Паркет» – це демократична вартість. Ціна тонування паркету в Києві залежить в першу чергу від вибраних матеріалів та їх витрати, тобто кількості нанесених шарів. Назвати точну вартість майстер зможе після оцінки стану вашої підлоги.

У вас є питання чи потрібно отримати додаткову інформацію? Зв'яжіться з нашими менеджерами за телефонами, вказаними на сайті. Ми готові розпочати роботу вже завтра – і гарантуємо, що виконаємо її дуже якісно та в найкоротший термін.